Стандард

КРИПТОВАЛУТИ

КРИПТОВАЛУТИ

Гејтс го смени мислењето за криптовалутите

Влатко Зорба
До пред неколку години, сопственикот на Мајкрософт, Бил Гејтс беше жесток критичар на криптовалутите, откако тој ги нарече шпекулативни инвестиции. Изгледа во меѓувреме малку ги...
КРИПТОВАЛУТИ

Google Pay и Samsung Pay ќе прифатат плаќања со Bitcoin

Влатко Зорба
Google Pay и Samsung Pay наскоро ќе им овозможат на корисниците да вршат плаќања користејќи криптовалути, според неодамнешното соопштение од услугата за плаќање на криптовалути...
КРИПТОВАЛУТИ

Компанија од Дубаи ја прави најголемата Биткоин инвестиција во историјата

Влатко Зорба
Хурам Шроф, претседател на IBC Group со седиште во Дубаи, добро познат арапски „кит“ и лицето на блокчејн технологијата на Блискиот исток и Азија, вети...
КРИПТОВАЛУТИ

Биткоин изгуби 8.000 долари за 15 минути

Влатко Зорба
Одлуката на Тесла да сврти 1,5 милијарди долари од своите готовински залихи во Биткоин ја „истрела“ најстарата и најголема криптовалута нагоре за 20%, а за...
КРИПТОВАЛУТИ

Биткоинот падна за повеќе од 6 проценти

Влатко Зорба
Цената на биткоинот падна денес за повеќе од 6 проценти, откако во неделата скокна на рекордни 58.354 долари, бидејќи продажбата на акции на глобалните пазари...
КРИПТОВАЛУТИ

XRP падна за 12% по ликвидации за 1,7 милијарди долари

Влатко Зорба
XRP, седмата најголема криптовалута според пазарната капитализација, неодамна падна за 12% за 50 минути на 0,472 долари на Binance, бришејќи ги претходните придобивки. По овој...
КРИПТОВАЛУТИ

Две криптовалути може да го надминат Биткоин, тврфи познат трговец

Влатко Зорба
Добро познат трговец кој ги изгради своите следбеници откако точно предвиде колапс на Биткоин на 4.000 американски долари во март 2020 година, вели дека Етереум...
КРИПТОВАЛУТИ

Ravencoin скокна за над 850%

Влатко Зорба
Неодамнешните проблеми со традиционалните брокерски услуги предизвикани од ограничувања за купување акции на GameStop фрлија позитивно светло на токенизирани хартии од вредност и зголемен интерес...
КРИПТОВАЛУТИ

Нов максимум: Биткоинот надмина вредност од 57.000 долари!

Влатко Зорба
Биткоинот денес скокна над 57.000 долари, соборувајќи го својот последен рекорд од 54.880 долари. Вредноста на најпознатата криптовалута сега е околу 57.400 долари. Од почетокот...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!