Таг : Европа

МАКЕДОНИЈА

Костовски: И те како ни треба Европа, а со нејзе ќе дојдат и многу бенефити за нашиот развој

Влатко Зорба
Ние сме емотивно осакатени па и веројатно не можеме да приметиме и си речеме дека нешто погрешно правиме, меѓутоа тоа е проблемот на денешното човештво...
АНАЛИЗИ

Дали Европа ќе стане првиот климатски неутрален континент до 2050 година?

Влатко Зорба
Европскиот зелен план опишува како до 2050 година Европа ќе стане првиот климатско неутрален континент, и како да се зајакне економијата, да се подобри здравјето...
Патувања

10 неподносливи работи што ги прават туристите во Европа

Влатко Зорба
Кој не сака да патува? Ако за нас Европејците, едно однесување е прифатливо, тогаш на другите места на планетата размислуваат поинаку. Честопати се прашуваме што...
АНАЛИЗИ

„Блумберг“: Социјалдемократите во Европа се пред исчезнување

Влатко Зорба
Каква е состојбата на социјалдемократите во Европа? На два полуострови – Скандинавскиот и Иберскиот, тие се живи и здрави, станаа попрагматични центристи, или како во...
Политика

Иванов од Италија: Иднината на Европа станува се понепредвидлива

Влатко Зорба
Со недобивањето датум за почеток на преговорите за пристапување на Македонија и Албанија кон Европската унија, Западниот Балкан влегува во нова неизвесност, порача поранешниот претседател...
Останати

Трпески: Имаме најниска цена на струјата во Европа (ВИДЕО)

Влатко Зорба
„Енеретската заедница во официјален извештај, вели дека, денес, Северна Македонија е шампион по реформи во енергетска политика. Еве зошто реформите во македонската енергетска политика се...
Политика

Филипче: Нашите граѓани заслужуваат здравство како во Европа

Влатко Зорба
„Пред 2,5 години се соочивме со обесправени доктори и медицински сестри учат германски за да заминат во странство, пациенти со ретки болести без лекови, дијабетичари,...
Фудбал

Лев кажа кои репрезентации се подобри од Германија

Влатко Зорба
Селекторот на германската фудбалска репрезентација Јоаким Лев не го смета неговиот тим за фаворит на Европското првенство 2020 година. – Репрезентации како Англија, Франција, Шпанија,...
ВИДЕО/ФОТО Технологија

Motorola Razr доаѓа во Европа во декември за 1.599 евра (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Минатата недела Motorola официјално ги откри сите детали за новото издание на легендарниот Razr, кој користи дисплеј на преклоп и ќе се најде на американскиот...