Стандард

АНАЛИЗИ

АНАЛИЗИ

Северна Македонија губи околу 333 милиони евра годишно поради емиграција на младите

msp-admin
Истражување насловено „Цена на емиграцијата на младите“ е прво од ваков вид што дава докази за македонската емиграција и одговор на едно едноставно прашање: „Колку...
АНАЛИЗИ

Завршувањето на трговската војна меѓу САД и Кина нема да биде лесно

msp-admin
Трговските односи меѓу САД и Кина станаа толку интензивни што нивното влијание се чувствува на финансиските пазари, на одборите на директорите, па дури и во...
АНАЛИЗИ

Зошто земјите од Заливот се фокусираат на обновлива енергија?

msp-admin
Бидејќи многу од светските политички лидери во моментов гледаат на обновливата енергија (ОИЕ) како начин за справување со растечката и мултидимензионална закана од климатските промени,...
АНАЛИЗИ

Зошто силниот долар е ризик за глобалната економија?

msp-admin
Силата на американскиот долар неодамна предизвика две многу различни реакции кај економистите и играчите на пазарот, пишува за „Фајненшал тајмс“ Мохамед Ел-Еријан, главен економски советник...
АНАЛИЗИ

Дилемата на Фолксваген: Бизнис или морал?

msp-admin
Фолксваген се надева дека конфликтот во северна Сирија брзо ќе заврши со цел да се нормализира бизнисот, напиша ФАЦ во коментар за можната инвестиција од...
АНАЛИЗИ

Русија ја засилува својата економска експанзија во Африка

msp-admin
Иако Русија традиционално се фокусира на извозот на оружје и жито во Африка, Москва сега бара начини да ги прошири своите операции и влијание на...
АНАЛИЗИ

Латиноамериканците ја одржуваат економијата на САД жива

msp-admin
Импресивен факт: Ако Латиноамериканците во САД беа независна економија, нејзиниот бруто-домашен производ би бил најбрзорастечки меѓу развиените економии во светот. Латиноамериканскиот БДП во САД сега...
АНАЛИЗИ

Грчката економија – феникс, но со едно крило

msp-admin
Опишувањето на грчката економија како феникс, воскреснатa од пепелта на кризата, е соодветна метафора за земја како Грција. Сепак, можеби е рано да се митологизира...
АНАЛИЗИ

За нееднаквоста не е виновен капитализмот, туку економистите

msp-admin
Во раните 50-ти години на минатиот век, младиот економист Пол Волкер работел како човечки дигитрон во Банката на федерални резерви во Њујорк. Тој избирал броеви...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!