Стандард

Богатство

КОМПАНИИ

Минералното богатство на Србија вреди повеќе од 200 милијарди долари

Влатко Зорба
Вредноста на минералното богатство на Србија веди повеќе од 200 милијарди долари и тоа богатство треба да се искористи на одржлив начин, рече министерката за...
КОМПАНИИ

Богатството на овие „Ковид милијардери“ драстично се намалува со појавата на вакцината

Влатко Зорба
Во здравствената индустрија, пандемијата на коронавирус брзо збогати многумина, но со доаѓањето на вакцината, богатството на некои од милијардерите исчезнува со исто темпо. Така Seegene...
БИЗЛАЈФ

Какво богатство ви треба, за да влезете во клубот на супербогатите? (инфографик)

Влатко Зорба
Зачленувањето во клубот на најбогатите 1% од населението никогаш не е лесно, но тоа е особено тешко во Монако, вели „Блумберг“. Мора да имате богатство...
КОМПАНИИ

Лондон го надмина Њујорк како град со најголема концентрација на милионери на планетата

Влатко Зорба
Лондон го надмина Њујорк како град со најголема концентрација на милионери на планетата, објави лондонски „Гардијан“. Дури 875.000 жители на Лондон, или околу еден од...
КОМПАНИИ

Кој е најбогатиот Русин, што работи и зошто Путин го критикуваше?

Влатко Зорба
Рускиот бизнисмен Владимир Потањин (60) од Москва, постави рекорд за богатство во таа земја, меѓу сите руски милијардери. „Форбс“ пишува дека богатството на Потањин се...
КОМПАНИИ

Лери Пејџ и Сергеј Брин побогати за 14 милијарди долари за еден ден

Влатко Зорба
Ко-основачите на Google, Лари Пејџ и Сергеј Брин заработија 14 милијарди долари за еден ден веднаш откако матичната компанија „Алфабет“ во средата објави рекордни квартални...
БИЗЛАЈФ

Кои се најбогатите Европјани и што продаваат?

Влатко Зорба
Најбогатите луѓе во светот живеат во некои од најголемите европски земји. Интересно е што тие се збогатија со производи што ги консумираме и ние. Најбогатиот...