СТАНДАРД life

Гејтс

БИЗЛАЈФ

Гејтс: Светот се соочува со 3 нови закани, не сме подготвени за ниедна (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Во разговор со јутуберот Дерек Милер, милијардерот Бил Гејтс ја изброи целата серија на катастрофи што му се закануваат на човештвото и за кои луѓето...
БИЗЛАЈФ

5 книги кои му помогнале на Гејтс да ја надмине кризата

Влатко Зорба
Минатата година му донесе многу предизвици на светот, а основачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс зборува за книгите што му помогнале да зајакне во 2020 година...
БИЗЛАЈФ

Можна нова пандемија: Гејтс го предупредува светот за БИОТЕРОРИЗАМ

Влатко Зорба
Милијардерот Бил Гејтс во својот блог „GatesNotes“ наведува дека тажната реалност е дека Kовид-19 најверојатно не е последна пандемија. „Не знаеме кога и што ќе...
БИЗЛАЈФ

Што вели Гејтс: Kои професии ќе доминираат во иднина?

Влатко Зорба
Луѓето од областа на економијата, науката и инженерството ќе бидат најбарани во овој период, смета деловниот магнат, развивач на софтвер и филантроп Бил Гејтс. Гејтс,...
БИЗЛАЈФ

Гејтс: Сиромашните земји ќе добијат вакцини 6 до 8 месеци по богатите

Влатко Зорба
Посиромашните земји се соочуваат со, во најдобро сценарио, заостанување од шест до осум месеци зад побогатите земји во пристапот до вакцини против коронавирус за да...
БИЗЛАЈФ

Гејтс прими вакцина против Ковид-19: „Се чуствувам одлично…“ (ФОТО)

Влатко Зорба
Основачот на „Мајкрософт“ и милијардер, Бил Гејтс откри дека ја примил првата доза на вакцина против коронавирусот и им се заблагодари на сите луѓе кои...
КОМПАНИИ

Гејтс на големо купува земјоделско земјиште во Америка, придобил 242.000 хектари!

Влатко Зорба
Бил Гејтс, четвртиот најбогат човек во светот, тивко придобил 242.000 хектари земјоделско земјиште низ САД – што го прави влијателен приватен сопственик на земјоделско земјиште...
КОМПАНИИ

Гејтс пропагира екологија, а ги купува најголемите загадувачи

Влатко Зорба
Американскиот милијардер и филантроп Бил Гејтс со години ги следи еколошките трендови и предупредува на катастрофалните последици од климатските промени. Тој е една од најгласните...
КОМПАНИИ

Како односот „љубов-омраза“ помеѓу Џобс и Гејтс го поттикна успехот на Apple и Microsoft?

Влатко Зорба
Стив Џобс и Бил Гејтс започнаа да создаваат свои компании во повеќе или помалку исто време, што беше логичен катализатор за нивното ривалство. И, иако...
КОМПАНИИ

Гејтс финансиски поддржа план за ограничување на сончевата светлина

Влатко Зорба
Научниците од Универзитетот Харвард работат на испраќање балони над Шведска за да тестираат дали блокирањето на сончевата светлина што директно влијае на Земјата ќе помогне...