Стандард

АНАЛИЗИ

АНАЛИЗИ

Додека работната сила заминува на Запад, отпадот доаѓа на Балканот

msp-admin
Додека богатите земји проповедаат за животна средина и ги критикуваат оние кои не се доволно напредни, тие истовремено извезуваат отпад во Бугарија и Романија преку...
АНАЛИЗИ

Зошто Источна Европа не се плаши од забавувањето на економијата во еврозоната?

msp-admin
Земјите од Источна Европа не се загрижени дека ќе се намали економскиот раст на нивните најголеми трговски партнери, пишува „Блумберг“. Благодарение на зголемувањето на платите,...
АНАЛИЗИ

Грција сака да биде клучен играч во геостратешката игра со гасот за Европа

msp-admin
Два геостратешки енергетски сојузи вкрстуваат мечеви над Југоисточна Европа и Источниот Медитеран. Меѓу нив, тие планираат милијарди долари и конкурентни инфраструктурни проекти. И оние што...
АНАЛИЗИ

Кои се главните ризици за инвеститорите во Блискиот исток во 2020 година?

msp-admin
Светлината на рефлекторите на светската берза паднаа во април врз дебито на саудиската државна нафтена компанија „Арамко“, која успеа да собере 12 милијарди американски долари...
АНАЛИЗИ

Доаѓа ли крајот на традиционалното IPO?

msp-admin
GitLab, развивач на софтвер за споделување на кодови, презеде необичен чекор, објавувајќи специфичен датум на кој планира да стане јавна компанија – 18 ноември 2020...
АНАЛИЗИ

Светската економија се радува на делумно олеснување – барем засега

msp-admin
Две од најголемите пречки за глобалната економија беа – иако делумно, надминати оваа недела. Задушени во поголемиот дел од 2019 година од трговските тензии и...
АНАЛИЗИ

Зошто бизнисите не можат сами да се справат со климатските промени?

msp-admin
Климатските промени забрзуваат. За да избегнеме катастрофален пораст на температурата, сега мора да ги ограничиме јаглероднитеемисии и да започнеме со нулта емисија до 2050 година....
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!