Стандард

Инвестиции

КОМПАНИИ

Благодарение на поддршката од Германија, градовите ширум Балканот привлекуваат трипати повеќе инвестиции

msp-admin
Како да им се придружите на градовите кои тројно ги зголемија новите инвестиции? Зеница, Тузла, Бања Лука, Велес, Подгорица, Нови Сад и Лесковац, се само...
КОМПАНИИ

„Фолксваген“ ќе инвестира 15 милијарди евра за електрични возила во Кина

msp-admin
Германскиот производител на автомобили „Фолксваген“ (VW) денес објави дека планира до 2024 година да инвестира околу 15 милијарди евра во производство на електрични возила во...
ЕКОНОМИЈА

Албански бизнисмени инвестирале 1,3 милијарди евра во С.Македонија

Берта Китинска
Поволната бизнис клима која владее во Северна Македонија наспроти „задушувачката клима“ во Албанија се услови албанските бизнисмени своите инвестиции да ги насочат кај нашиот источен...
ЕКОНОМИЈА

Царовска: Со проектите за локална и регионална конкурентност ја подобруваме туристичката понуда

Берта Китинска
Заменичката на претседателот на Владата задолжена за економски прашања и координација со економските ресори Мила Царовска, одржа зум состанок на Управен одбор на проектот за...
ЕКОНОМИЈА

„Многу интересни откритија“: Baby Boomers и Generation X ги удвоија инвестициите во биткоин

Stefanija Kuzmanovska
Припадниците на постарите возрасни групи, Baby Boomers и Generation X, ги удвоија своите инвестиции во криптоцентралната биткоин (БТК) секој месец од февруари, пишува „б92“. Податоците...
КОМПАНИИ

Арсовска: Губиме големи странски инвестиции, неопходна е посветеност на структурните реформи

msp-admin
Во наредните две години сериозни инвеститори ќе вложуваат во регионот на Западен Балкан, но за да не ја избегнуваат Македонија потребно е итно спроведување на...
ЕКОНОМИЈА

ФИТР: Вкупно 2.2. милиони евра за триесет и три компании

msp-admin
Триесет и три компании кои аплицираа по скратена постапка на Јавниот повик за кофинансирани грантови за технолошки развој на ФИТР ќе добијат 2.2 милиони евра,...
КОМПАНИИ

Компаниите да носат одлуки веднаш, да не чекаат поради изборите, порача претседателот на Советот на странски инвеститори

msp-admin
Директорите на компаниите да не ги одложуваат одлуките поради изборите, туку да ги носат веднаш и сега, порача претседателот на Советот на странски инвеститори, Штефан...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!