Таг : раст

Компании и пазар

Анѓушев: Растот поддржан од реални мерки, без задолжување на државата

Влатко Зорба
Годинава како никогаш досега се издвоени средства за поддршка на економијата, вкупно 55 милиони евра или 37 проценти повеќе од лани кога беа проектирани 40,7...
Анализи

Протекционизмот на Трамп го забави растот до нивото од времето на Обама

user4
Големото прашање за претседателството на Трамп е колку побрзо би растела економијата доколку не беше неговиот трговски протекционизам. Извештајот за раст од третиот квартал од...
Компании и пазар

Ангеловска: Поради пониското учество на жените на пазарот на труд, регионот губи 20 проценти од растот на БДП

Влатко Зорба
Потребна е поголема вклученост на жените во носењето клучни политики, решителност да го рашират својот глас, искористување на потенцијалот на технологиите за нивна поголема инклузија...
Компании и пазар

Xiaomi со поголем потенцијал за раст од Amazon и Tesla

Влатко Зорба
Производителот на паметни телефони и електроника Xiaomi има многу висок потенцијал за долгорочен раст, според ажурираната листа на Fortune Future 50, подготвен од консултантската фирма...
ЕКОНОМИЈА

Ангеловска: Реални се очекувањата за раст од 3,5 отсто

Влатко Зорба
Македонската економија е во добра кондиција и реални се очекувањата земјата да стаса до раст од 3,5 отсто, оценува министерката за финанснии Нина Ангеловска по...
Компании и пазар

Revolut објави раст на приходите од 354% за 2018 година

Влатко Зорба
Базираната во Лондон финтек компанија Revolut објави зголемување на приходите за 354% за 2018 година во однос на година порано, објави организацијата во својот нов...
ЕКОНОМИЈА

Анѓушев: Очекувам 2019 година да биде најуспешна во последните 15 години

Влатко Зорба
Оценката на економската успешност е комплес на бројки што треба да се гледаат интегрално. Успешноста не се мери само по еден параметар, туку по цел...