Стандард

КОМПАНИИ

КОМПАНИИ

НБ може да ја продолжи одложената отплата на кредитите, ако има втор бран на кризата

msp-admin
Гувернерката на Народната банка Анита Ангеловска – Бежовска во вечерашното гостување на телевизија Телма изјави дека како централна банка се подготвени доколку има втор бран...
КОМПАНИИ

ЕБОР најави помош од 1,7 милијарди евра за Западен Балкан

msp-admin
Претседателот на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР), Сума Чакрабарти, најави силно зголемување на финансирањето за Западен Балкан оваа година за дури 1,7 милијарди...
КОМПАНИИ

Словенија: 14.419 лица аплицирале во заводот за вработување во април

msp-admin
Според најновите податоци, бројот на невработени регистрирани во заводот за вработување во Словенија е зголемен за скоро 20% на годишно ниво, што првенствено се припишува...
КОМПАНИИ

Каква е судбината на трговските центри?

msp-admin
Трговските центри се големи објекти коишто на едно место собираат различни светски брендови, нудат облека, обувки, храна, апарати за домаќинство… цел куп на производи што...
КОМПАНИИ

„Блиц“: Алкалоид донира околу 85 илјади евра за пациентите на дијализа во Србија

msp-admin
Компанијата Алкалоид Белград донираше материјал за дијализа во вредност од 10.483.600,00 српски динари (околу 85.000 евра) на Институтот за јавно здравје на Србија. Целта на...
КОМПАНИИ

Голема хуманитарна акција на асоцијацијата на приредувачи на игри на среќа – АПИС

msp-admin
Како општествено одговорни компании, Групацијата НОВОМАТИК во Македонија (Адмирал, Астра и Казино Фламинго Хотел) и АПЕКС Македонија целосно свесни за тешкотиите со кои се соочуваат...
ЕКОНОМИЈА КОМПАНИИ

Приходите на компанијата Дизни опаднаа за 91 отсто заради коронавирусот

Приходите на компанијата Дизни опаднаа за 91 отсто во првите три месеци од 2020 година, и тоа најмногу поради затворањето на тематските забавни паркови ширум...
КОМПАНИИ

CELTA центарот на ИБУ стана дел од Кембриџ за сертифицирање наставници по англиски јазик

msp-admin
CELTA центарот при Меѓународниот Балкански Универзитет стана овластен центар во Република Северна Македонија од Cambridge Assessment English, дел од Универзитетот во Кембриџ, за сертифицирање предавачи...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!