Стандард

Влатко Зорба

КОМПАНИИ

Волстрит брише 3 кинески компании, Пекинг се заканува со одмазда

Влатко Зорба
Кина остро ја критикуваше американската влада за политизирање на трговските прашања откако њујоршката берза започна процес на бришење на три кинески телеком компании за кои...
ЕКОНОМИЈА

Започнува исплатата на паричните права од социјална заштита

Влатко Зорба
Министерството за труд и социјална политика информира дека од утре 5 јануари 2021 година (вторник) започнува исплатата на паричните права од социјална заштита, заштита на...
ЕКОНОМИЈА

Ќе се обелодени списокот на фирмите кои ја злоупотребија финансиската помош на државата

Влатко Зорба
Во текот на денешниот ден се очекува, УЈП да го објави конечниот список на фирмите кои ја добиле државната помош, а истата не ја исплатиле...
КОМПАНИИ

Големото британско патување за алкохол во Франција е при крај

Влатко Зорба
Повеќе од две децении, францускиот пристанишен град Кале уживаше во постојан прилив на Британци кои прават брзо сопирање на оваа станица со една цел: да...
АНАЛИЗИ

25 години подоцна: што се случи со еврото?

Влатко Зорба
Пред 25 години, на 15 декември 1995 година, петнаесет шефови на држави на тогашните земји-членки на Европската унија на состанокот на Мадридскиот совет одлучија идната...
БИЗЛАЈФ

Од Абрамович до Сталоне: Какви имоти купија sвездите во 2020 година?

Влатко Зорба
Пандемијата Ковид-19 не ги принуди славните да се откажат од купување луксузни недвижнини ширум светот. И оваа година, актери, бизнисмени и пејачи купија имот, вили,...
АНАЛИЗИ

Митот за женското лидерство

Влатко Зорба
Скриениот монетарен федерализам што тивко го спроведуваше Европската централна банка веќе една деценија, ќе биде спакуван следната година за да се балансира индиректната монетизација на...
КОМПАНИИ

„Делоит“: Корона-кризата сериозно ги погоди банките во регионот

Влатко Зорба
Вистинските последици од кризата сè уште не се проценети, но нема сомнение дека Ковид-19 силно ги погоди банките во регионот, вели консултантската фирма „Делоит“. Банките...
БИЗЛАЈФ

БЕЗОБРАЗНИ ЦЕНИ НА ЗЛАТИБОР: Половина литар пиво и два сока скоро 1.600 динари

Влатко Зорба
Угостителите, кои се меѓу најпогодените за време на пандемијата на коронавирусот, најдоа начин да ги надополнат загубите. Или барем оние кои работат во туристички центри....
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!