Стандард

Влатко Зорба

ЕКОНОМИЈА

Заев очекува банките да ги намалат каматите на кредитите

Влатко Зорба
„Пред владата постои можноста да донесе Уредба и да им наложи на банките, главницата и каматата да ја одложат најмалку три месеци, но граѓаните треба...
ЕКОНОМИЈА

ММФ: Светот веќе е во рецесија

Влатко Зорба
Директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева изјави дека новиот коронавирус ја турна глобалната економија во рецесија и оти државите треба да одговорат со...
ЕКОНОМИЈА

НБ: Денарот е стабилен, објавите на онлајн-платформите не произлегуваат од реално тргување со валути

Влатко Зорба
„Имајќи предвид дека во некои медиуми и на социјалните мрежи има објави во коишто се коментираат девизни курсеви на онлајн-платформи, би сакале да укажеме дека...
ЕКОНОМИЈА

КСС: Како наеднаш стопанството колабира за две недели или истото дишело на шкрги две години?

Влатко Зорба
Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) денеска реагираше на предлогот за намалување на платите во јавната администрација. За нив, овој предлог е неприфатлив. Предлагаат да се...
ЕКОНОМИЈА

Дали мерките за надминување на економската криза на СДСМ се оправдан потег?

Влатко Зорба
Претседателот на СДСМ Зоран Заев презентираше пакет од над 15 мерки кои имаат за цел да полесно да се надмине економската криза во која влегува...
ЕКОНОМИЈА

Агро секторот апелира за отворање акредитирана лабораторија за квалитет на семе за извоз

Влатко Зорба
Препораки за успешна пролетна сеидба и зголемување на приносите со правилна обработка на почвата и квалитетен семенски материјал, зголемување на извозот со пласман на финални...
ЕКОНОМИЈА

Ангеловска-Бежоска: Банкарскиот систем е отпорен на потенцијалните шокови

Влатко Зорба
Гувернерката на Народната банка Анита Ангеловска-Бежоска оценува дека банкарскиот систем на нашата земја е отпорен на потенцијалните шокови, меѓу коишто се и можните ефекти врз...
ЕКОНОМИЈА

БДП во последниот квартал лани со раст од 3.4 отсто

Влатко Зорба
Стапката на раст на бруто-домашниот производ (БДП) за четвртото тримесечје од 2019 година е 3.4 отсто, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Во четвртото...
ЕКОНОМИЈА

Ангеловска: Не може да не се задолжува земја која треба значајно да инвестира во инфраструктура и да се развива

Влатко Зорба
Долгот во последните три години е стабилизиран за разлика од периодот 2008-2016 година, кога нагло се зголемил за 23 проценти, оцени министерката за финансии Нина...
ЕКОНОМИЈА

Димковски: Трипуновски тотално ги извртува информациите за повратот на персоналниот данок на доход за земјоделците

Влатко Зорба
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски во вечерашната емисија „Економски магазин“, на телевизијата Алсат-М, на која се соочи со дополнителниот заменик-министер, Цветан Трипуновски...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!