Стандард

Влатко Зорба

БИЗЛАЈФ

Естонија работи со СЗО на дигитални пасоши за вакцини

Влатко Зорба
Естонија го презема водството во глобалните напори за развој на дигитален пасош за вакцини. Една мала, технолошки паметна балтичка држава работи на пилот проект со...
ЕКОНОМИЈА

Оштетени штедачи: Ова е добро организиран повеќегодишен криминал од високи размери во којшто главните актери се добро познати

Влатко Зорба
„Увидот во билансите на фирмите должници на ограбената Еуростандард банка е повеќе од поразителен. Не само што не ги враќале кредитите воопшто, туку тие не...
КРИПТОВАЛУТИ

Рекорден сообраќај на Binance – берзата затвори „врати“ за час

Влатко Зорба
Водечката берза на криптовалути Binance беше принудена да ги прекине своите услуги за спот и маргжа трговија само неколку минути откако нејзиниот извршен директор се...
КРИПТОВАЛУТИ

Топ трејдер го определи NOIA како „заспан гигант“

Влатко Зорба
Популарен крипто-трејдер, кој се прослави со предвидување на дното на Bitcoin во март, предвидува дека алткоините ќе претрпат значителна корекција на краток рок. Трејдерот, познат...
КОМПАНИИ

Амстердам го надмина Лондон по прометот на берзите

Влатко Зорба
Амстердам во јануари беше седиште на најдинамичното тргување со акции во Европа, соборувајќи го Лондон од врвот, кој ги почуствува последиците од Брегзит, покажуваат податоците...
КОМПАНИИ

Банките ширум светот лани платија казни 15,3 милијарди долари

Влатко Зорба
Банките ширум светот минатата година платија казни од дури 15,3 милијарди долари за непочитување на постојните регулативи. Повеќето казни биле платени врз основа на непочитување...
КОМПАНИИ

Нов германски данок може да ги намали емисиите на јаглерод за 740.000 тони

Влатко Зорба
Нов германски данок на јаглерод може да ги намали емисиите на јаглерод од моторите на автомобили за најмалку 740.000 тони годишно, бидејќи тоа би значело...
ЕКОНОМИЈА

Бектеши: Петтиот пакет мерки ќе има развојна компонента и нема да биде како претходните

Влатко Зорба
Во своето гостување на ТВ 21, министерот за економија, Крешник Бектеши посочи кој се ќе биде опфатен со петтиот пакет економски мерки. Овој пакет, како...
ТЕХНОЛОГИЈА

Украден изворниот код за Cyberpunk 2077 и Witcher 3, се продава на аукција

Влатко Зорба
Хакери кои го нападнаа CD Projekt Red (CDPR) пред неколку дена, поставија украден код на дигиталниот пазар, пренесува The Verge. Пред неколку дена, хакерите го...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!