Стандард

БИЗЛАЈФ

БИЗЛАЈФ

Ги запознаваме ретките болести: Каролиева болест

Влатко Зорба
Болеста на Кароли е ретка вродена патологија на црниот дроб. Се јавува како резултат на проширување (експанзија) на жолчните канали сместени во црниот дроб. Нормалното...
БИЗЛАЈФ

Меѓународниот балкански универзитет е организатор на две значајни меѓународни конференции

Влатко Зорба
Меѓународниот балкански универзитет во јуни 2021 година се јавува во улога на организатор на две значајни меѓународни конференции. Користејќи ги најмодерните технологии и почитувајќи ги...
БИЗЛАЈФ

Израел и Грција се договорија за слободно патување на вакцинираните туристи

Влатко Зорба
Израел и Грција во понеделникот се согласија дека нивните граѓани кои примиле вакцина за коронавирус ќе можат слободно да патуваат во двете земји. „Треба да...
БИЗЛАЈФ

Германија инвестира 6 милијарди евра во енергетската ефикасност на зградите

Влатко Зорба
Германија ќе го поддржи подобрувањето на енергетската ефикасност на зградите во 2021 година со стимулации и субвенции во вкупна вредност од шест милијарди евра, објави...
БИЗЛАЈФ

Најтесната куќа во Лондон се продава за 1,1 милион евра

Влатко Зорба
Најтесната куќа во Лондон се продава за 1,1 милиони евра (1,3 милиони долари), пишува Euronews. Сместена е помеѓу фризерска и лекарска канцеларија, а во најтесниот...
БИЗЛАЈФ

Ги запознаваме ретките болести: Едвардс-синдром

Влатко Зорба
Едвардс-синдромот, познат и како трисомија-18, е ретка и сериозна генетска состојба која предизвикува широк спектар на сериозни медицински проблеми. Синдромот е именуван по англискиот генетичар...
БИЗЛАЈФ

Кои се најважните трендови во ентериер дизајнот за 2021 година?

Влатко Зорба
Во 2020 година, научивме колку е важно да имаме добро организиран простор во нашите домови токму затоа што најмногу време поминавме во нашите четири sида,...
БИЗЛАЈФ

Во Сингапур се гради паметен град со 42.000 станови

Влатко Зорба
Во Сингапур се планира да се изградат 42.000 домови во паметен град, што значи дека локалното население ќе исполни многу од своите потреби преку автоматски...
БИЗЛАЈФ

Ги запознаваме ретките болести: Глутарна ацидурија тип 1

Влатко Зорба
Глутарна ацидурија тип 1 (ГА-1) е автозомно рецесивно неврометабитичко нарушување кое претставува недостаток или неактивност на ензимот глутарил. Недостатокот на овој ензим доведува до оштетување...
БИЗЛАЈФ

Дали непотребните канцеларии можат да се претворат во домови?

Влатко Зорба
Градовите во Германија можат да создадат подостапни станови со претворање на празни канцелариски простории во места за живеење, пренесе „Блумберг“, повикувајќи се на Сојуз на...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!