Стандард

БИЗЛАЈФ

БИЗЛАЈФ

Како поранешен затвореник успеа да продаде компанија за 275 милиони долари?

Влатко Зорба
Како претприемач, навикнати сте на балансирање на многу задачи и справување во тешки услови. На крајот на краиштата, се навикнувате да преживувате во свет на...
БИЗЛАЈФ

Pizza Hut со нов хит – кора од пица полнета со кашкавал, но без остатокот од пицата

Влатко Зорба
Pizza Hut има свој адут за пандемиско натпреварување на ланците за брза храна во создавањето на најинтересната и најевтината понуда. Во годината кога кората исполнета...
БИЗЛАЈФ

Намалени трошоци и зголемени приходи: Како до МИЛИОН долари додека наполните 30 години?

Влатко Зорба
До 30-та година од животот, Грент Сабатиер заработил повеќе од 1 милион долари комбинирајќи намалени трошоци со зголемени приходи. Тој верува дека многу луѓе би...
БИЗЛАЈФ

Продажбата на „нано“ станови се зголемува на најскапиот пазар за домување во светот

Влатко Зорба
Во делот на светот кој има најскапа недвижност во светот, еден од осум продадени станови е „нано стан“, термин припитомен во Хонг Конг за екстремно...
БИЗЛАЈФ

Колку трошат Европејците на алкохол? (инфографик)

Влатко Зорба
Европејците потрошиле вкупно 117 милијарди евра на алкохолни пијалоци во 2019 година, покажуваат податоците на „Евростат“а. Ова е еднакво на 0,8% од бруто домашниот производ...
БИЗЛАЈФ

Од Абрамович до Сталоне: Какви имоти купија sвездите во 2020 година?

Влатко Зорба
Пандемијата Ковид-19 не ги принуди славните да се откажат од купување луксузни недвижнини ширум светот. И оваа година, актери, бизнисмени и пејачи купија имот, вили,...
БИЗЛАЈФ

БЕЗОБРАЗНИ ЦЕНИ НА ЗЛАТИБОР: Половина литар пиво и два сока скоро 1.600 динари

Влатко Зорба
Угостителите, кои се меѓу најпогодените за време на пандемијата на коронавирусот, најдоа начин да ги надополнат загубите. Или барем оние кои работат во туристички центри....
БИЗЛАЈФ

КОГА ПАРИТЕ СТАНУВААТ ТЕРЕТ: Оние што имаат 10 милиони долари се малку посреќни од нивните РАБОТНИЦИ

Влатко Зорба
Да се ​​има пари и да се биде богат се смета за еден од петте најважни услови за среќа, иако бројни студии покажуваат дека патот...
БИЗЛАЈФ

4 финансиски лекции од 2020-та кои ќе ви помогнат да испланирате солидна 2021 година

Влатко Зорба
Сега веќе минатата година беше погодена од пандемија што предизвика заклучување на градовите низ целиот свет, нестабилност на пазарот, смртни случаи, планови за излегување од...
БИЗЛАЈФ

8 ПОЗИТИВНИ ПРОМЕНИ кои ги донесе лошата туристичка година

Влатко Зорба
Бројни работници во туризмот останаа без работа, авиокомпаниите ширум светот се потпираат на државна помош, патници изгубија пари поради откажани аранжмани. Поради сето ова, фер...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!