Стандард

Влатко Зорба

КОМПАНИИ

Во тек е истрага против Reddit и Robinhood за манипулација на пазарот

Влатко Зорба
Комисијата за измами при Министерството за правда на САД, Комисијата за берзи и хартии од вредност и Комисијата за тргување со фјучерси започнаа истрага против...
БИЗЛАЈФ

Русин го купи најскапиот имот во Флорида за 140 милиони долари

Влатко Зорба
Мистериозен Русин го купил најскапиот имот во американската држава Флорида, откако за тоа задоволство издвоил неверојатни 140 милиони долари Зделката била завршена за помалку од...
КОМПАНИИ

Јунајтед Груп ги презема бугарските оператори Нет1 и Комнет Софија

Влатко Зорба
Јунајтед Груп (УГ), водечки оператор за телекомуникации и медиуми во Југоисточна Европа, соопшти дека постигнале договор за преземање на 100 проценти од капиталот на бугарските...
ЕКОНОМИЈА

Допис од штедачи: Еуростандард е заложник на стечајната судијка Ирена Петрушевска

Влатко Зорба
Во посебен допис, лица кои се штедачи во Еуростандард банка денеска обвинуваат за, според нив, нови криминални дејствија во рамки на Еуростандард Банка. Поконкретно, бараат...
ЕКОНОМИЈА

Бектеши: Февруари е клучен за петтиот пакет мерки, за дел е неопходно и донесување законски решенија од Собранието

Влатко Зорба
Во петтиот сет на економски мерки ќе продолжи мерката за финансиска поддршка на платите согласно методологијата и механизмите кои беа предвидени во четвртиот сет, но...
КОМПАНИИ

Најбогатиот човек наскоро ќе стане многу, многу побогат

Влатко Зорба
За еден извршен директор кој не прима плата, приходот на Елон Маск во 2020 година се искачи на невидени височини, пишува Си-Ен-Ен Бизнис. Имено, тој...
КОМПАНИИ

Компании кои работат во Србија изнеле милијарда евра во оф-шор зоните

Влатко Зорба
Минатата година компаниите кои работат во Србија изнеле нешто повеќе од милијарда евра во оф-шор зоните, пишува „Блиц“. Наведено е дека, според податоците на Народната...
ЕКОНОМИЈА

Стопанска комора: Пописот е потребен и неопходен за носење бизнис одлуки

Влатко Зорба
Претставници на Државниот завод за статистика предводени од Јасмина Ѓоргиева, координатор на Секторот за дисеминација и односи со јавноста при Државниот завод за статистика, денеска...
ЕКОНОМИЈА

Надминати проблемите со стариот изведувач на експресниот пат Градско до клучка Дреново, градежните активности ги презема „Штрабаг“

Влатко Зорба
Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски при денешната средба со стопанственици од Пелагонискиот регион, со кои се разговарало за економските политики на Владата на...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!