Стандард

Влатко Зорба

ЕКОНОМИЈА

ОКТА со нова донација на брзи тестови за детекција на COVID-19

Влатко Зорба
ОКТА обезбеди 1.300 брзи тестови за откривање присуство на SARS-CoV-2 вирусот, наменети за Клиниката за инфективни болести во Скопје. Се работи за тестови кои овозможуваат...
ЕКОНОМИЈА

Комора на сметководители: Итно да се преиспита одлуката да не се продолжат роковите за поднесување завршни сметки

Влатко Зорба
Комората на сметководители неделава доби известување дека и покрај тоа што сметководителите се загрозени од пандемијата и не можат да ги достигнат роковите, Министерството за...
БИЗЛАЈФ

Колку често ја проверувате вашата банкарска сметка и зошто е важно да го правите тоа?

Влатко Зорба
Секој од нас има сметка во банка, но прашањето е колку често ја проверуваме и дали е тоа доволно често. Иако ни се чини дека...
ЕКОНОМИЈА

Голомеиќ: Интересот за прослави во 2021 е голем, очекуваме на пролет предлог протоколи

Влатко Зорба
Времињата се менуваат. Животот се менува во време на пандемија. Но, традицијата и желбата на луѓето за прославување на најважните моменти од животот остануваат, велат...
ЕКОНОМИЈА

Димовски: Работодавачите треба да си ја отслужат казната, а не да им се дава рок да ги вратат средствата

Влатко Зорба
Претседателот на Сојузот на синдикатите на Македонија, Дарко Димовски во своето гостување на Утрински брифинг се осврна на вчерашните податоци кои ги сподели директорката на...
ЕКОНОМИЈА

Деспотовски: Пописот ќе овозможи отворање на нови работни места и повеќе инвестиции (ВИДЕО)

Влатко Зорба
„Секој потенцијален инвеститор којшто доаѓа во С.Македонија, меѓу првите прашања кои ги поставува е прашањето за структурата на работната сила. Она што недостасува како квалитетен...
ЕКОНОМИЈА

Движењето Антикоцкање побара времено затворање на сите објекти за игри на среќа

Влатко Зорба
Движењето Антикоцкање од Тетово денеска на прес – конференција побара времено затворање на сите објекти за игри на среќа се до донесување на закон којшто...
КОМПАНИИ

Доларот се претвора од засолниште во ризична валута

Влатко Зорба
Доларот се претвора од засолниште во ризична валута, бидејќи се зголемуваат надежите за економско закрепнување на САД. Bloomberg Dollar Spot Index објави најсилен раст од...
КОМПАНИИ

Бош: Недостатокот на чипови ќе влијае на растот на автомобилскиот бизнис во 2021 година

Влатко Зорба
Германската технолошка компанија Бош соопшти дека недостигот на чипови ќе влијае на растот на индустријата оваа година, одразувајќи ги загриженоста на голем број производители на...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!