Стандард

Влатко Зорба

ЕКОНОМИЈА

На „Отворени финансии“ ќе се следат сите исплати на општините и нивните буџетски институции

Влатко Зорба
На платформата „Отворени финансии“ отсега ќе можат да се следат и сите исплати на единиците на локалната самоуправа и нивните буџетски институции. Со втората фаза...
ЕКОНОМИЈА

Министерството за финансии со раст од 9,1 процент во индексот на активна транспарентност

Влатко Зорба
Министерството за финансии има раст за 9,1 процентни поени во индексот на активна транспареност во 2019 споредено со 2018 година, објави денеска министерката за финансии...
ЕКОНОМИЈА

Ангеловска: Законот за буџети во финална фаза

Влатко Зорба
Предлог-законот за буџет е во процес на финализирање, согласно консултациите со Светска банка, ММФ и ЕУ, информира министерката за финансии Нина Ангеловска, по денешната четврта...
ЕКОНОМИЈА

МБА: Претставниците на нашата земја најбројни во големото финале на Европскиот квиз на парите

Влатко Зорба
Според податоците коишто ги објави Европската банкарска федерација, во големото финале на Европскиот квиз на парите, во коешто покрај учениците, учествуваа и менторите, родителите и...
ЕКОНОМИЈА

Сугарески и Спасовски: Градежната офанзива е нашиот одговор на запуштената и руинирана инфраструткрура што ја наследивме

Влатко Зорба
Претседателот на Владата Оливер Спасовски, заедно со министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески денеска направија увид на повеќе делници од патната инфраструктура во југоисточниот...
ЕКОНОМИЈА

СБ: Пандемијата е катастрофален удар за светската економија, кризата може да трае една деценија

Влатко Зорба
Пандемијата на коронавирус е „катастрофален удар“ за светската економија, според претседателот на Светската банка, Дејвид Малпас. Тој предупреди дека егзистенцијата на милијарди луѓе ќе биде...
ЕКОНОМИЈА

Со браната „Конско“ се обезбедува наводнување на нови 8.000 хектари земјоделски површини (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Водостопанството како стопанска гранка е една од клучните области, низ чиј развој се реализираат стратешките планови за напредок и развој на во земјоделството. Владата предводена...
ЕКОНОМИЈА

Македонија последна во регионот според помошта во економијата

Влатко Зорба
Најмногу пари во апсолутен износ за спас на економијата издвоија САД. Но, кога пакетот помош се мери во однос на големината на националните економии, прва...
ЕКОНОМИЈА

Ангеловска: Приходите се пониски за 8,9%, даночните приходи за 12,9%

„Во мај вкупните приходи бележат пад од 24% споредено со мај 2019. Даночните приходи бележат пад од 28% (во април истите забележаа поголем пад, односно...
ЕКОНОМИЈА

Стабилноста на денарот е загарантирана, тврдат актуелниот и претходни гувернери

Денарот е стабилен со години, стабилен останува и во текот на корона кризата, и простор за загриженост нема. Народната банка гарантира дека денарот е и...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!